Uçucu Yağlar

Zencefil
Zencefil, Zingiberaceae familyasından çiçekli bir bitkidir; Kökü genellikle baharat olarak kullanılır. Binlerce yıldır halk hekimliğinde ve alternatif tıpta tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Sindirim özellikleri nedeniyle zencefil Asya mutfağının önemli bir parçasıdır. Sindirime yardımcı olduğu için çoğunlukla et dahil yemeklere eklenir. Zencefil kökü ve zencefil uçucu yağı, koruyucu ve çeşnilendirici özellikleri nedeniyle giderek daha popüler hale gelmektedir.

Zencefilin en kuvvetli hali, yüksek miktarda zencefil içerdiğinden uçucu yağ formudur. Uçucu yağ, zencefili ilaç olarak kullanmanın en iyi yoludur. Sağlık koşullarını tedavi etmek için dahili olarak alınabilir veya taşıyıcı yağlar ile inceltilerek ağrılı noktalara topikal olarak sürülür.

Bugün zencefil uçucu yağı; mide bulantısı, mide rahatsızlığı, adet bozuklukları, iltihaplanma ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aromaterapi kullanımlarında cesaret ve güveni uyandırdığı da bilinir, bu yüzden güçlendirme yağı olarak bilinir.

Limon Otu Uçucu Yağı
Limon otu uçucu yağı, çok çeşitli faydaları ve kullanımları ile günümüzde en popüler esansiyel yağlardan biridir. Lemongrass yağı, aromaterapi ile kas ağrısını hafifletir, harici kullanıldığında bakterileri öldürür, böcekleri uzaklaştırır ve vücut ağrılarını azaltır. Dahili olarak alındığında ise sindirim sistemine yardımcı olur. Mükemmel kokusu ve antimikrobiyal özellikleri ile kozmetik ürünlerinde de kullanılır.

Limon otu esansiyel yağını oluşturan bileşiklerin antifungal, böcek öldürücü, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Limon otu bazı bakteri ve mayaların büyümesini önleyebilir. Ayrıca antioksidan özelliğe sahiptir. Ayrıca kas ağrılarını hafifletici, ateş azaltıcı ve adet akışını uyarmak için kullanılan maddeler içerir.

Karabiber
Son 10-20 yıllık dönemde karabiber uçucu yağı hakkında araştırmalar yapılmaya başlanmış ve karabiber yağının faydaları ortaya konulmuştur. En önemli karabiber yağı faydaları şu şekilde özetlenebilir: Ağrı ve acıları dindirme, kolesterolü düşürme, vücudu detokslama, dolaşımı pekiştirmek, sigara bıraktırmada yardımcı özellike ve yiyecekleri koruma.

Yıllık 500 bin ton üzerinde tüketimi olan Karabiber (85 bin tonu Avrupa), şüphesiz ki dünyanın en çok kullanılan baharatlarından biridir. Sadece yemekleri çeşnilendirmekle kalmaz; tedavi edici ve gıda koruyucu olarak da kullanılır. Hatta parfüm endüstrisinde de kullanımı vardır.

Piperine, karabiber’in aktif bileşenlerinin başında gelmektedir ve antikanser özellikleri dahil birçok sağlık faydası bulunduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden, kanser tedavisinde ya da kanser önleyici olarak diyetlere eklenebilir.

Piperine ayrıca zerdaçalın aktif bileşeni kurkuminin vücuttaki verimliliğini arttırmaktır. Bu yüzden karabiber ve zerdeçalı birlikte kullanarak faydalarını katlayabilirsiniz.

Kekik Origanum Vulgare
Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için özel olarak tasarlanan antibiyotikler, birçok sağlık sorununu tedavi etmek için tıp doktorlarının en sevdiği ilaçlardan biridir. Ancak, birçok doktorun hastalarına bahsetmediği, yeterince kullanılmayan doğal bir ilaç var. O da kekik uçucu yağı!

Kekik yağı, çeşitli enfeksiyonların tedavisi veya önlenmesi konusunda antibiyotiklere rakip olabilecek güçlü, bitki kaynaklı bir uçucu yağdır. Aslında, antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikler içerir.

Kekik esansiyel yağının; antibiyotik direnci riskinin artması, probiyotik azalması sebepli zayıf bağırsak sağlığı, GI kanalı zarının hasar görmesi nedeniyle sızdıran bağırsak sendromu ve düşük vitamin emilimi gibi yan etkilere de sebep olmadığı görülmektedir.

Okaliptus
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, sizi çeşitli enfeksiyonlara karşı korumaya ve solunum sıkıntılarını hafifletmeye yardımcı olacak bir uçucu yağ arıyorsanız; okaliptus uçucu yağına merhaba diyebilirsiniz!

Boğaz ağrıları, öksürük, mevsimsel alerjiler ve baş ağrıları için en iyi yağlardan biridir. Okaliptus uçucu yağı faydaları, bağışıklık sistemini uyarma, antioksidan koruma sağlama ve solunum döngüsünü iyileştirme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

Araştırmacılar geniş spektrumlu antimikrobiyal etkisinin onu ilaçlara çekici bir alternatif haline getirdiğini buldular. Bu nedenle okaliptus esansiyel yağının yabancı patojenlere ve farklı enfeksiyon biçimlerine karşı savaşmak için çeşitli ürünlerde yaygın olarak kullanılmasının nedeni budur.

Bir dahaki sefere sinir bozucu bir öksürük ile karşılaştığınızda, evinizi doğal bir şekilde dezenfekte etmek istediğinizde ya da evinize girmeye çalışan fareleri kovmaya çalışıyorsanız, okaliptus uçucu yağı kullanmayı deneyin. Bu yağın size ve ailenize şifa getireceğini göreceksiniz.

Lavanta
Lavanta yağının stres ve kaygı ile ilgili durumlarla baş edebileceği bilinen bir gerçektir . Çoğu insan, yatmadan önce veya yastığa bir damla damlatıldığında iyi bir gece uykusu için bir cazibe gibi çalıştığını iddia ediyor.

Ayrıca Lavantanın cilt ve saç sağlığı için iyi olduğuna dair iyi kanıtlar var . Lavanta mükemmel antioksidan özelliklere sahiptir. Lavanta, kesikler ve yanıklar için sihirle çalışır. Saç derisine masaj yaparak saç dökülmesinin önlenmesine de önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Diyabet için Lavanta’nın erken çalışmaları da umut vericidir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulabilir. Fareler üzerinde yapılan 15 günlük bir çalışmada, artmış kan glukozu, kilo alımı ve karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu gibi diyabetik semptomlar üzerinde önemli göstergeler gösterdi.

Nane
Nane uçucu yağı çok yönlüdür ve tüm zamanlarda en çok kullanılan yağların başında gelir. Kas ağrıları ve mevsimsel alerji semptomları, düşük enerji ve sindirim şikayetleri gibi bir dizi sağlık sorununu gidermek için aromatik, topikal ve dahili olarak kullanılabilir. Ayrıca enerji artırmak ve hem cilt hem de saç sağlığını geliştirmek için yaygın olarak kullanılır.

Tıbbi nane, kıvırcık nane ve su nanesinden oluşan melez bir nane türüdür. Latincede Mentha Piperita diye geçer.

Yağ çıkartma işlemi tepe kısımlarının toplanarak CO2 ile veya soğuk press yöntemiyle yapılır. En aktif içerikler mentol (yüzde 50-60) ve menton (yüzde 10-30) olarak bilinir.

Tıbbi naneyi uçucu yağ, nane yaprağı, nane spreyi ve nane tabletleri gibi çeşitli şekillerde bulabilirsiniz. Mentol tıbbi nane içindeki en aktif bileşendir ve yapraklara canlandırıcı ve enerji verici etkilerini sağlar. Mentol yağı genellikle yararlı özellikleri için balsamlarda, şampuanlarda ve diğer vücut ürünlerinde kullanılır.

Nane uçucu yağı sadece Avrupada tıbbi amaçlar için kullanılan en eski bitkilerden biri değil, aynı zamanda antik Japon ve Çin tıbbında da yaygın kullanılmıştır.

Karanfil
Karanfil uçucu yağı faydaları, kan dolaşımını iyileştirmekten, iltihaplanmayı azaltmaya, akne gidermekten, diş eti sağlığını arttırmaya kadar uzanacak kadar geniştir.

Karanfil uçucuyağının en çok bilinen faydalarından biri şüphesiz diş problemlerinde ağrıyı azaltmaktır. Büyük diş macunu üreticileri bile karanfil yağının diş ağrısı ile birlikte gelen ağrı ve şişliği azalttığı konusunda hemfikirdir.

Kanıtlanmış bir anti-enflamatuar ve ağrı azaltıcı olmasının yanı sıra, yaygın karanfil yağı kullanımlarından biri geniş spektrumlu bir antimikrobiyal özelliği dolayısıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirmek içindir.

Biberiye
Biberiye uçucu yağı faydaları çok çeşitli araştırma sonuçlarınca ortaya konulmuştur. Biberiye, et ve patateslerinize harika eşlik etmenin çok ötesinde, en önemli aromatik bitkilerden birisi olduğu gibi biberiye yağı da dünyadaki en kuvvetli uçucu yağlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Antioksidan değeri ölçümünde kullanılan ORAC değeri 11 000 üzerinde olan biberiye, bu anlamda serbest radikallerle en iyi savaşan besinlerin başında gelir. Akdeniz’e özgü dört mevsim yeşil bu bitki, geleneksel tıpta yüz yıllardır hafıza güçlendirme, sindirim problemlerini azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme, ağrıları dindirme amacıyla kullanılmaktadır.

Birazdan okuyacağınız üzere, bilimsel araştırmalara göre, biberiye uçucu yağı faydaları her geçen gün artmaktadır. Son dönem araştırmalarına göre ise biberiye’nin özellikle kansere karşı pozitif etkileri görülmektedir. Bu etkilerin bir kaç tip kanserde geçerli olması da dikkat çekiyor.

Kırk Kilit Otu
Biberiye benzeyen küçük sivri yapraklarıyla görünce tanıyabileceğini kırkkilit otu, son dönemlerinde popüler bitkileri arasında bulunuyor. Uzmanların tüketim tavsiyesi verdiği bu ot, doğanın her yanında rahatlıkla bulunabiliyor.
Kemiklerin güçlenmesi ve gelişmesini sağlayan bu ot, popülerleşmeye başlayan otlardan birisi. Kırkkilit otunun kemik sağlığına olan olumlu etkileri, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi rahatsızlığının önüne geçiyor. Kemiklerde var olan rahatsızlıkların iyileşmesine olumlu yönde katkı sağlıyor.

Eklem bölümlerinde meydana gelen ağrıların son bulmasına destek sağlıyor. Kırkkilit otunun, eklemlerde iltihaplanma oluşumunu engellediği bilinen faydaları arasında yer alıyor.

Tırnakların ve saçların daha güçlü hale gelmesine destek oluyor. Hem saçlarda hem tırnaklarda kolay kırılmaların oluşmasına engel oluyor.

Antioksidan etkisi ile vücudun dirençli hale gelmesine yardımcı oluyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasına katkı veren kırkkilit otu uzmanların, hastalıklara karşı korunmak için tüketmeyi tavsiye ettikleri bitkiler içerisinde bulunur.

Kafur
Ateşli hastalıklarda ve uyuşturucu maddelerle zehirlenmelerde ve aşırı terlemelere karşı kullanılır Güveye karşı kullanılır. Elbiseleri, çarşaf gibi gardıroplarda duran kumaşları güveye arşı korur. bunun için elbiselerin ceplerine veya içlerine muhtelif yerlerine kafuri parçaları serpip kapalı bir yerde muhafaza etmeli
Sirkede eritilerek burun kanamalarına karşı buruna damlatılır. Ağız yaralarına karşı etkilidir Yağı eklem ağrılarını dindirir Beyin sağlığı ve hafıza sorunlarında etkilidir Akciğer hastalıklarında büyük faydası vardır.
Yağı bütün ateşli hastalıklarda faydalıdır 10 gramı 90 gram alkolde eritilerek yapılan kâfurlu alkol Deri üzerine sürülürse deriyi kızartır. Oradan vücuda girip sinir üzerine tesir ederek ağrıları keser Romatizma ağrılarında kafurlu alkol kullanılmaktadır
Dahilen ya da haricen kullanılabilir. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkileri için haricen kullanılır. İspirto ile karıştırılarak saçtaki kepeklenmelere karşı kullanılabilir. Yagi, zeytinyagi ile karistirilip sürürlürse Romatizma, kulunç, bas ve bel agrilarinı dindirir. Kanayan yere sürülürse kanama durur. Agiz yaralarinda Kafur kaynatilip balla tatlandirilarak yara iyleşene kadar gargara yapilir. Ates düsürücü olarak kullanılacaksa, Kafur yagi zeytin yagiyla karistirilip haricen sürülür.Kafur kaynatilip balla tatlandirilarak soguk içilmeye devam edilir. Kalp kuvvetlendiricidir. kalp sorunlarında Kafur kaynatilip balla tatlandirilarak soguk içilir. Yagi, kaşıntıya ve egzamaya iyi gelir. Göz iltihabi ve kanlanmasi için kaynatilip göze pansuman yapilir. Kaynatılıp balla tatlandirilarak ılık içilirse ishale iyi gelir. Kafuru koklamak ve çayini içmek uyanik tutar. uzun yol şoförleri kullanabilir. Yağı dise konursa diş ağrısına iyi gelir

Akgünlük Yağı

Aromaterapinin ruhsal bir iyilik duygusu yaratmaya yardımcı olması, yüzyıllardır kiliseler, türbeler, meditasyon odaları ve benzeri kutsal alanlara koku katmak için kullanılan buhur kanıtıdır.

Tütsü teneffüs ettikten sonra uzun bir banyo yapmak, herhangi bir ruhsal yola girerken odaklanmanıza yardımcı olur.

Buhur esansiyel yağının dayanılmaz bir odunsu ve balzamik kokusu vardır. Açık sarı renkli ve ince kıvamlıdır. Aromaterapi karışımlarında kullanıldığında temel bir not olarak kabul edilir.

KULLANIM

Buhur esansiyel yağı (Boswellia Sacra) bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlarla savaşır, öksürük, boğaz ağrısı ve zatürreeyi giderir. Tütsü solumak, ruh halinizi iyileştirirken stresi ve sinir gerginliğini azaltır. Buhur, alan temizliği için kullanıldığında bile havadaki bakteri ve virüslere karşı etkilidir, bu nedenle virüs ve soğuk algınlığı zamanlarında kullanılması tavsiye edilir.

Aromaterapi için veya meditasyon sırasında kullanıldığında, tütsü esansiyel yağı iyileşmeyi ve derin bir iç huzur duygusunu destekler. Birçoğu buhurun doğrudan ilahi olana giden yolu açtığına inanır, bu yüzden çeşitli dua seanslarında kullanmak için favori bir şeydir.

Ölmez Otu

Immortelle esansiyel yağı, daha düşük konsantrasyonlarda bile güçlü bir antioksidandır, ancak en büyük etkisi cildi iyileştirme ve genç görünümünü geri kazanma yeteneğidir. Bu nedenle Latince Immortalis’ten “Immortelle” olarak adlandırılır , bu da ebedi veya ölümsüz anlamına gelir .

Immortelle esansiyel yağı, taze, dünyevi bir koku ile karakterizedir. Kıvamda ince ve açık sarı renktedir. Aromaterapide kullanıldığında bir baz olarak kabul edilir.

KULLANIM

Ölümsüz yağının rejeneratif potansiyeli, yaralanma ve açık yaralarda etkili kullanımını sağlar. Ciddi yanıklarda, yumuşak doku yaralanmalarında ve iltihaplarda, ameliyat sonrası ağrılarda, hematom ve şişliklerde son derece faydalıdır. Çok az insan kokulu yağın en iyi anti-hematom (morarma) ajanlarından biri olduğunu bilir. Yaralanan bölgeye bir damla uçucu yağ düşerse, çürük muhtemelen görünmeyecektir. Bu yağ, özellikle atopik dermatit ve sedef hastalığında, yara izlerini gidermek ve ciltteki bulaşıcı süreçleri tedavi etmek için tavsiye edilir.

Kadife çiçeği veya yabani kestane ile birleştirildiğinde, varisli damarlar için harika bir tedavi yöntemidir.

Uçucu immortelle yağı ayrıca mukusun solunum organlarından atılmasını sağlar. Antiviral ve antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu gözlenmiştir. Lenfatik sistemi uyarır ve özellikle detoksifikasyon ve kan temizleme tedavileri için tavsiye edilir. Smile, genellikle karahindiba ve keten tohumu ile birlikte, yüksek kolesterol seviyelerinden muzdarip kişiler için önerilir.

Pek çok acı bitki gibi, bir kolerik görevi görür (safra akışını uyarır), böylece sindirim sürecini kolaylaştırır (safra taşı olan kişilerden kaçınılmalıdır). Safraya etki etmenin yanı sıra midede (mide) sindirim sıvılarının salgılanmasını ve pankreastan sindirim enzimlerinin salgılanmasını da artırır. Bu nedenle sindirim bozukluğu olan herkes için idealdir.

Aromaterapide veya meditasyonda kullanıldığında, rahatsızlığın uçucu yağı, duygusal tıkanıklıkların giderilmesine yardımcı olur ve kalıcılığı teşvik eder. Zihinsel stres veya anksiyeteden muzdarip olanlar için uygundur.

Defne Yaprağı

Defne esansiyel yağı, meyvemsi, taze ve kafur notalarıyla güçlü, otsu bir kokuya sahiptir. Yarı saydamdır ve ince bir kıvama sahiptir.

Aromaterapide en üst not olarak kabul edilir.

KULLANIM

Defne esansiyel yağı, güçlü bir mantar önleyici ve analjezik etkiye sahiptir. Tırnak mantarı gibi şiddetli ağrı, şiddetli mantar hastalıklarının tedavisinde vazgeçilmez bir bileşendir. Bağışıklığı artırmak ve önleme için en etkili doğal preparatlardan biri olarak kabul edilir.

Lenfatik sistemi temizlemenin yanı sıra varisli damarlar için kullanılması tavsiye edilir.

Hint Yağı

Hint yağı bitkisi (Ricinus communis), anavatanı Hindistan olan, sütleğengiller familyasından bir bitki türü. İngilizcesi Castor Oil olarak geçmektedir ve yaygın olarak ambalajlanırken bu adla etiketlenir.

Akdeniz iklimin görüldüğü yerlerde doğal olarak yetişir veya kültürü yapılır. Tohumlarında bulunan risin maddesi zehirlidir.

Tohumlarından elde edilen yağ, renksiz-soluk satı renkli, hafif kokulu bir yağdır. Alkolde kolaylıkla çözünür. Yağın hazmı zor olduğu için yemeklik yağ olarak kullanılmaz. Tıpta kullanımı yaygındır. Yağın bileşimini özellikle Risinoleik asit oluşturur. Yağın ince bağırsaklar üzerinde müshil etkisi vardır. 15-30 gramlık miktarı kuvvetli müshil etkisi yapar. Zor ısındığından motor yağı olarak da kullanılır. Sanayide sabun ve boya yapımında, dericilikte, mürekkep yapımında, issiz yanması ve beyaz alev vermesi nedeniyle kandillerde de bol miktarda kullanılmıştır. Bebekler için pişik önleyici kremlerde de katkı maddesi olarak bulunur.

Hint yağı tohumu yanlışlıkla alındığında çocukları ve yetişkinleri zehirler. Bu tip bir durumda özellikle kusma ve ağrılı ishal görüldüğünde hemen doktora gidilmelidir.

Tatlı Badem Yağı

Botanik Adı: Prunus Amygdalus Dulcis

Tatlı badem yağı, doğu tıbbında tek başına egzama için kullanılan birçok antioksidan özelliğe sahiptir. Soğuk preslenmiş yağın cilt tarafından emilmesi kolaydır ve cilt için oldukça besleyicidir. Orta bir aroması vardır ve çok fazla yağlılık hissi uyandırmaz.

Uçucu yağları seyreltmek ve aromaterapide kullanmak için mükemmel bir taşıyıcı yağdır. A, B, D ve E vitaminleri, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içerir. Tatlı badem yağı formülü% 8 doymuş yağ,% 65 oleik asit ve% 27 linoleik asit içerir.

Whatsapp Destek Hattı
Mesajı Gönder